به سامانه انتخابات و رای گیری رای شمار خوش آمدید

سیستم انتخابات

انتخابات ، نظرسنجی ، همه پرسی

انتخابات طبق تعاریف به جریانی رسمی جهت گزینش بین یک یا چند گزینه از طریق شمارش آرای شرکت کنندگان اطلاق میشود.بنیاد بین المللی نظام های انتخاباتی یا IFES نیز انتخابات را یک سیستمی معرفی میکند که شامل قواعدی است از قبیل رای دهی قانونی و قابل اعتبار، چگونگی شمارش و جمع آوری آرا و در نهایت اعلام نتیجه نهایی.

گفتنی است انتخابات با همه پرسی فرق میکند  اگر چه همه پرسی خود از طریق برگزاری انتخابات و رای گیری به انجام میرسد. تفاوت انتخابات با همه پرسی در این است که در انتخابات شما عمل گزینش یک یا چند کاندید را از طریق رای گیری انجام میدهید ولی همه پرسی بیشتر برای این است که دولتها و حکومتها برای طرح پرسش ها و احتمالا اصلاحات قانونی از آرای عموم مردم بهره بگیرند و از این طریق به یک نتیجه نهایی برسند. 

اما نظرسنجی با هر دوی این موارد متفاوت است . نظر سنجی بیشتر کاربرد آماری دارد و در روش تحقیق استفاده میشود . نظر سنجی بیشتر بر روی طرح تعدادی سوال مطرح میشود که این سوالات از طریق یک طیف آماری مورد نظر از طریق پرسشنامه ، و یا مصاحبه صورت میگیرد. نظرسنجی میتواند هم بصورت حضوری و با مراجعه با جامعه مورد نظر انجام شود یا بصورت اینترنتی جامعه مورد نظر را هدف قرار دهد.

  • توسط:
  • بازدید: 1864
  • تاریخ نشر: 1398/01/28

مطالب مرتبط

سامانه هوشمند رای شمار

سامانه هوشمند رای گیری

ادامه ...

انتخابات مدارس

انتخابات در مدارس

ادامه ...

سیستم انتخابات

انتخابات ، نظرسنجی ، همه پرسی

ادامه ...