به سامانه انتخابات و رای گیری رای شمار خوش آمدید

رای شمار چگونه کار میکند؟

رای شمار چگونه کار میکند؟

سیستم یک سیستم مبتنی بر رایانش ابری (Cloud Computing ) است که از سرورهای قدرتمندی جهت محاسبات و ارائه سرویس رای گیری به مشتریان خود بهره می برد . این سامانه به این صورت عمل میکند که با ثبت نام اولیه توسط کاربر آغاز میشود و پس از احراز کاربر از طریق ایمیل یا شماره تلفن موبایل، مجوز خرید سرویس به کاربر مربوطه اعطا میگردد. سپس کاربر بسته انتخاباتی خود را با توجه به نیاز و تعداد شرکت کنندگان انتخاب و در نهایت پس از پرداخت الکترونیکی حق سرویس مربوطه، کلمه عبور و رمز جهت ورود به سایت را دریافت می نماید. کاربر در مدت زمان فعال بودن سرویس مجاز است که نسبت به ثبت تعاریف اولیه و همچنین برگزاری انتخابات بصورت الکترونیکی، یا حضوری و یا ترکیبی از هر دو حالت اقدام نماید و در نهایت نتیجه انتخابات را بصورت فوری از سامانه رای شمار و با لوگوی رای شمار چاپ بگیرد . لوگوی رای شمار در برگه چاپی نشان و گواه سلامت برگزاری انتخابات از طریق یک نهاد بی طرف اطمینان بخش انتخابات شما خواهد بود.

رای گیری در سیستم به سه صورت قابل استفاده است:

 1. برگزاری انتخابات بصورت کاملا الکترونیکی

  در این حالت برای کلیه اعضاء که از قبل در سیستم معرفی شده اند یک آدرس صفحه اینترنتی و یک کد احراز ارسال میشود . عضو مربوطه وارد صفحه رای گیری میشود و مستقیم کاندیدا/ کاندیداهای خود را انتخاب میکند و رای خود را ثبت میکند. در این حالت چنانچه انتخابات شما از نوع مخفی باشد، به دلیل کد گذاری بر روی اطلاعات تحت هیچ عنوان قابل شناسایی نخواهد بود که چه کسی به چه کسی رای داده است ولی می توان شناسایی که کدام اعضای محترم در رای گیری فقط شرکت کرده اند یا شرکت نکرده اند که این مورد در گزارشات مربوطه ارائه میگردد ولی در انتخابات از نوع علنی می توان به دلخواه نام های رای دهندگان را در سیستم ثبت نمود ، در این صورت می توان گزارش داد که چه کسی به چه کسی رای داده است که بیشتر برای شرکتهای سهامی موضوعیت دارد.

 2. برگزاری انتخابات بصورت دستی و حضوری

  در این حالت ممکن است برای خیلی از سازمانها و نهاد ها مقبول تر باشد که انتخابات خود را از طریق تعرفه های چاپی بصورت دستی و الکترونیکی برگزار کنند! در این روش شما فقط به تعداد تخمینی یا دقیق کدهای شناسایی و احراز در سامانه رای شمار تولید می کنید و این کدها را بصورت اتفاقی (Random) در اختیار رای دهندگان قرار می دهید این افراد با مراجعه به پای کامپیوترها یا تلفن همراه که به همین منظور از قبل تعبیه شده است ( تشبیه با صندوق رای ) مراجعه می کنند و با زدن کد شناسایی که از قبل در اختیارشان قرار گرفته نسبت به انتخاب کاندیدا خود اقدام می کنند. در این حالت نیز به هیچ عنوان قابل شناسایی نیست که چه کسی به چه کسی رای داده است و فقط در گزارشات می توان ارائه کرد که میزان مشارکت در رای گیری به چه تعداد بوده است. گفتنی است که این موضوع در زمان ثبت انتخابات با تعیین نوع انتخابات است که بصورت مخفی برگزار شود و یا با نام و علنی باشد.

 3. برگزاری انتخابات ترکیبی

  در این روش از ترکیب انتخابات بصورت الکترونیکی و آنلاین و حضوری استفاده میشود، بدین معنی که ممکن است در انتخاباتی تعدادی بصورت حضوری در جلسه رای گیری شرکت کنند و مابقی افراد که نمی توانند در جلسه رای گیری شرکت کنند میتوانند بصورت آنلاین و غیر حضوری و الکترونیکی در همین انتخابات شرکت کنند که در این صورت لینک صفحه رای گیری به آدرس ایمیل و شماره موبایل همراه ایشان ارسال میگردد.

کاربرد سامانه رای شمار

این سیستم بطور کلی برای هر مجموعه ای که نیاز به برگزاری انتخابات به منظور رای گیری و گزینش یک یا چند نامزد انتخاباتی و یا رای گیری بر روی اشیاء (مانند کالا، خدمات، موضوع و ...) جهت رسیدن به یک اجماع کلی داشته باشند، کار آمد است.

حتی می توان جهت رای گیری بر روی لوایح، طرحها، پیشنهادات و پروژه ها نیز جهت رسیدن به یک اجماع کلی از این سیستم بهره برد بعنوان مثال به مواردی از قبیل ذیل اشاره میکنیم.

 1. انتخابات اعضای هیئت مدیره شرکتها و سازمانها
 2. انتخابات مربوط به اعضای هیئت مدیره انجمن ها / نهادها
 3. انتخابات مربوط به ریاست فدراسیونهای ورزشی / هیئت های ورزشی
 4. انتخابات مربوط به مدارس و شوراهای دانش آموزی
 5. انتخابات محلی شوراها
 6. گزینش و رای گیری بر روی طرح ها، پروژه ها و هر شی که قابل رای گیری باشد
 7. و...

مزایا و قابلیتهای رای شمار

 • امکان رای گیری کاملا مخفی و محرمانه و یا علنی
 • استفاده از تکنولوژیهای پیچیده رمزنگاری جهت تضمین داده ها
 • چاپ برگه خلاصه انتخابات با لوگوی "رای شمار"
 • کاهش هزینه های رای گیری
 • کمک به محیط زیست
 • امکان مراجعات بعدی به سیستم و مشاهده سوابق انتخابات برگزار شده
 • امکان رای گیری از هر نقطه جهان
 • درج اطلاعات رای دهندگان بصورت دستی یا بصورت فایل بصورت یکجا به سیستم
 • تضمین صحت برگزاری انتخابات

نسخه اختصاصی ویژه سازمانها

چنانچه سازمان و یا ارگانی بنا به سیاستهای داخلی خود تمایلی به استفاده از سیستم بر مبنای Cloud Computing و بر مبنای انتشار روی اینترنت نداشته باشد. می توان نسخه اختصاصی ویژه خود را با کمک تیم رای شمار سفارشی سازی نماید. در این حالت نسخه مورد نظر مطابق با نیازهای مشتری تنظیم میشود و بر روی سرور اختصاصی خود مشتری نصب میگردد.